پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

چهارشنبه, 2 بهمن 1398
تصاویر

منوی ایمنی شناسی

  گــروه ایمنی شنـاسـی

  Immunology Department

  پیشگفتار

  علم ايمونولوژي که به عنوان يکي از ارکان اساسي علوم پزشکي همواره و خصوصا" در دو قرن اخير نقش بي بديلي را در نجات جان انسان ها و حفظ و بهبود سلامت و کيفيت زندگي بشر ايفاء نموده است، امروزه به ابزاري توانمند در دست دانشمندان و متخصصان براي مطالعه مکانيسم پيشگيري، تشخيص و درمان بيماريها تبديل شده است.

  اگر چه امروزه به برکت توسعه و پيشرفت ايمونولوژي خاطره تلخ بيماريهاي عفوني و رنج و آلام ناشي از مرگ و مير جمعيت هاي انبوه انساني رنگ باخته است، اما هنوز وجود مشکلات و بيماريهايي نظير سرطان ها، آلرژي ها، ناباروري ها، مشکلات دوران پيري و کهنسالي، بيماريهاي نقص ايمني مادرزادي، بيماري هاي خودايمن و موضوع پيوند اعضاء به عنوان معضلات بهداشتي و سلامت جامعه، آينده بسيار پرمسئوليتي را براي متخصصين اين رشته به تصوير مي کشد.

  به خاطر پیشرفت های زیاد در چند دهه اخیر در زمینه ایمنی شناسی (Immunology) و انبوه دانش و اطلاعات نظری و عملی که در این رشته علمی فراهم گردیده است، علم ایمنی شناسی به عنوان یک رشته علمی مجزا و مستقل از سایر علوم پایه سناخته شده است و به صورت یک بخش جداگانه در اغلب دانشکده های پزشکی دنیا و به صورت یک واحد جداگانه در آزمایشگاه بیمارستان ها اداره می شود. علاوه بر آن در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا، دوره های آموزشی که منتهی به دانشنامه های علمی در سطوح کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی می شود نیز دایر گردیده است.

  در ایران نیز به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته ایمنی شناسی و انجام خدمات تشخیصی-آزمایشگاهی بیماری ها و دستیابی به راه های تحقیق و تتبع در این علم و نیل به خودکفایی علمی، دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته نیز در دانشگاه های واجد شرایط تاسیس و راه اندازی گردیده است. 

   

  گروه ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز

  گروه ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز 60  سال پيش همزمان با تاسيس دانشکده پزشکي اين دانشگاه، به صورت مشترک با گروه ميکروب شناسي در محل ساختمان دانشکده پزشکي تاسيس گرديد و  فعاليت هاي علمي، آموزشي و پژوهشي خود را در اين مجموعه آغاز نمود. اين گروه در سال 1375 با کسب مجوزهاي لازم از گروه ميکروب شناسي مستقل و با بازسازي ساختمان تشريح کنوني همراه با گروه هاي بافت شناسي و آناتومي به اين ساختمان نقل مکان و در طبقه بالاي آن به صورت مستقل و تحت عنوان "گروه ايمونولوژي" فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي خود را از سر گرفت.

  در سال 1393 نیز به دنبال بازسازی ساختمان قدیم دانشکده پزشکی دانشگاه، طبقه اول این ساختمان محل جدید فعالیت گروه ایمونولوژی دانشگاه گردید.

   
  اهداف کلی گروه ايمني شناسي

  1-    آموزش نظري و عملي درس ايمني شناسي به عنوان يکي از دروس پايه دانشجويان گروه هاي مختلف در مقاطع دکترای تخصصی، کارشناسي ارشد، دکتراي حرفه اي، کارشناسي و کارداني به منظور افزايش توانايي و مهارت آنها در آينده

  2-    تربيت نيروي متخصص در رشته هاي کارشناسي ارشد و دکترای تخصصی ايمني شناسي جهت فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي مورد نياز در مراکز علمي و پژوهشي کشور

  3-    تحقيقات در زمينه هاي مختلف ايمني شناسي با ارائه طرحهاي تحقیقاتی کاربردی

  4-    همکاري مشترک با مراکز تحقيقاتي و بهداشتي- درماني به منظور افزايش کيفيت خدمات تشخيصي و درماني به بيماران

   
  فعاليت هاي آموزشي

  محتوای درس ایمنی شناسی، از گستردگی و تنوع بالا و از زیرشاخه های زیادی تشکیل شده است که هر کدام بخشی جداگانه را به خود اختصاص می دهند که این ویژگی در بین سایر رشته ها کمتر به چشم می آید. از طرف دیگر، با توجه به پیشرفت های علمی که در این رشته صورت گرفته است، ایمنی شناسی هم در بحث تشخیص و هم در بحث درمان و نیز در بحث پیشگیری از بیماری ها از جایگاه ممتاز و بالایی برخوردار است، بگونه ای که پزشک حاذق امروز می بایست یک ایمنی شناس توانمند هم باشد تا بتواند با بینشی عمیق و اشرافی دقیق، اختلالات و بیماری ها را تشخیص داده و درمان کند.از وجوه تمایز این رشته، جایگاه آن در بین رشته های دیگر است به طوری که تقریبا" تمام رشته های علوم پایه پزشکی از جمله میکروب شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی، بافت و جنین شناسی، بیوشیمی و فیزیولوژی در تحقیقات و پژوهش های خود، عمدتا" از روش های ایمونولوژیک استفاده می کنند که خود به خود نیاز به تفسیر دقیق آنان را سبب می شود. تقریبا" می توان به صورت قاطع بیان نمود که اکثر رشته های علوم پایه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی از ایمنی شناسی بهره می برند. در علوم بالینی نیز، نفوذ رشته ایمنی شناسی در رشته های داخلی، روماتولوژی، قلب، گوش و حلق و بینی، پیوند، آلرژی، زنان، پوست و حتی ارتوپدی و چشم انکارناپذیر است که در این موارد هم نیاز به تست های تشخیصی ایمونولوژیکی می باشد و هم تفسیر دقیق این تست ها احساس می گردد. علاوه بر آن در زمینه درمانی نیز می توان به مباحث کاربردی سروتراپی، آنتی بادی های مونوکلونال، ایمونوتراپی سرطان و آلرژی و بیماری های زنان اشاره نمود که همه و همه با قاطعیت نیاز جدی و عمیق علوم مختلف به علم ایمنی شناسی را منعکس می سازند.

  گروه ايمونولوژي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز تنها ارائه دهنده دروس ایمنی شناسی نظري و عملي در دانشگاه علوم پزشكي اهواز بوده و بار مسئوليت تدريس اين درس را جهت كليه دانشكده هاي دانشگاه بعهده دارد . به طوريكه تدريس ایمنی شناسی نظري و عملي دانشجويان پزشكي، داروسازي و دندانپزشكي در مقطع دكتراي حرفه اي، علوم آزمايشگاهي، مامايي، پرستاري، بهداشت، هوشبری و تغذيه در مقطع كارشناسي و همچنين تدريس ایمنی شناسی برای دانشجویان كارشناسي ارشد و دکترای تخصصی رشته های ایمنی شناسی، باکتری شناسی، MPH، انگل شناسی، بیوشیمی و ویروس شناسی را برعهده دارد.

  اين گروه در هر ترم ارائه دهنده حدود 50 واحد جهت دانشجویان متقاضی رشته های مختلف آموزشی دانشگاه در هر نیمسال تحصیلی می باشد.  

   
  دوره های تحصیلات تکمیلی ایمنی شناسی ( کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی)

   این گروه پس از اخذ تاییدیه های لازم از هیئت بورد ایمونولوژی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از مهرماه سال 1387 اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و از سال 1395 اقدام به پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی(Ph.D) ایمنی شناسی نموده است.

  نحوه پذيرش دانشجو

  پذيرش از طريق كنكور سراسري صورت می پذیرد.

   
  فعاليتهاي پژوهشي

  فعاليتهاي پژوهشي گروه در قالب طرح هاي تحقيقاتي و کاربردي مورد نياز روز جامعه، ارائه مقالات علمي در سمينارها و کنگره هاي داخل و خارج از كشور مي باشد. همچنين اعضاء هيئت علمي و دانشجویان گروه ايمونولوژي با در نظر گرفتن اولويت هاي تحقيقاتي مورد نياز و تمرکز بر روي آنها نهايت تلاش خود را در راستاي تحقق اهداف کوتاه مدت و بلند مدت گروه به کار  مي گيرند.

  امكانات وتجهيزات آزمايشگاهي

  تجهیزات پایه ای کامل و روتین آزمایشگاهی مورد نیاز شامل ترموسایکلر PCR، Real Time PCR، اسپكتروفتومتري، Cryocut، ELISA ، فلوسایتومتری، بلاتینگ، میکروسکوپ فلوئورسنت، میکروسکوپ اینورت، هود کشت سلول، انکوباتور CO2،  انکوباتور، هود لامینار، تانک نیتروژن، الکتروفورز، UV‌ ترانس لومیناتور، میکروسانتریفیوژ، سانتریفیوژ یخچال دار، فریزر 20-، فریزر 70-، DNA بیوفتومتر، ترمو بلاک، فریزر 20-، فریزر 135-، ترموسایکلر، تانک ازت، هود، Gel documentation system

   
  منابع اطلاعاتی در دسترس

   1- کتابخانه گروه ایمنی شناسی: 50 عنوان کتاب متنی و بیش از 300 عنوان کتاب الکترونیک(E-BOOK)

  2-کتابخانه دانشکده پزشکی

  3-کتابخانه مرکزی دانشگاه

  4- ژورنال های:

  Iranian Journal of Immunology, Asthma and Allergy، Iranian Journal of Immunology, Journal of Immunotherapy، Jundishapur Journal of Microbiology،  Scientific Medical Journal of Jundishapur University of Medical Sciences

   

   تاريخ بروزرساني 98/09/11


  گروه دورانV5.5.2.0